آغاز به کار دومین جشنواره قصه گویی چله قصه ها در میبد

به گزارش وبلاگ زیبا، خبرنگاران/یزد مدیر کل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان استان یزد از آغاز به کار دومین جشنواره قصه گویی استان با عنوان چله قصه ها در شهرستان میبد با موضوع قصه های بومی و محلی خبر داد.

آغاز به کار دومین جشنواره قصه گویی چله قصه ها در میبد

سید حسین پیغمبری در حاشیه افتتاحیه این مراسم که صبح امروز در سالن فیروز آموزش و پرورش شهرستان میبد آغاز شد، در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: دومین جشنواره قصه گویی استان با عنوان چله قصه ها در شهرستان میبد با موضوع قصه های بومی و محلی آغاز به کار کرد.

وی با بیان این که اولین جشنواره قصه گویی استان سال گذشته در تفت آغاز شد، گفت: این جشنواره سال گذشته به صورت فرایندی آغاز شده و تا اختتامیه جشنواره قصه گویی میبد ادامه دارد که در آن، قصه ها ابتدا انتخاب و در زمان برگزاری اجرا و به صورت مهرواره اجرا می شوند.

وی اضافه کرد: البته در این مهرواره تعدادی قصه گو در بخش های مختلف انتخاب و به مدت 10 ماه در مناطق محروم و حاشیه نشین شهر قصه های بومی محلی را اجرا کرده و امتیاز دریافت کرده اند که در اختتامیه امسال در شهرستان میبد، معرفی و به آنها جوایزی اعطا می شود.

پیغمبری با اشاره به تداوم این فرایند و فرایند، شرح داد: این فرایند از امروز در شهرستان میبد آغاز و بعد از اختتامیه، قصه گویان به رقابت خواهند پرداخت و در هر بخش، سه نفر همزمان و هم ردیف هم انتخاب و در مناطق مختلف قصه گویی خواهند کرد و نهایتاً سال آینده در اختتامیه جشنواره بافق رتبه های برتر انتخاب می شوند.

وی تنها تفاوت دومین جشنواره قصه گویی در شهرستان میبد را طرح خش خش می رسد عنوان کرد و گفت: علاوه بر این که قصه گویان در مناطق محروم و حاشیه نشین شهر قصه می گویند در مکان های سنتی یزد هم اجراهایی را خواهند داشت به طوری که این اجراها منجر به دریافت رتبه ها و امتیازاتی برای آن ها می شود.

این مسئول اضافه کرد: امیدوار هستیم با این حرکت، قصه های سنتی و بومی محلی یزد که طول محور مشاهیر و معارف، تاریخ، ابنیه های تاریخی و خرده فرهنگ هاست، جمع آوری و در آینده به صورت مکتوب به جوانان و نوجوانان سرزمین به یادگار گذاشته شود.

مدیر کل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان استان در سرانجام خاطر نشان کرد: امسال 240 قصه به دبیرخانه جشنواره راه پیدا کرده که از کل شهرستان های استان 92 قصه انتخاب و در رده های سنی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، زنان و مردان آموزش و پرورش، بچه ها و نوجوانان و بخش 90 ثانیه آزاد اجرا خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آغاز به کار دومین جشنواره قصه گویی چله قصه ها در میبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز به کار دومین جشنواره قصه گویی چله قصه ها در میبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید