جریمه سنگین در انتظار مالکی که شارژ خود را پرداخت نمی کند

به گزارش وبلاگ زیبا، بر اساس قانون اگر یکی از مالکان ساختمان، بخش مشاع را به صورت غیرقانونی به تصرف خود در بیاورد و شارژش را به موقع پرداخت نکند، باید جریمه سنگینی بپردازد.

جریمه سنگین در انتظار مالکی که شارژ خود را پرداخت نمی کند

به گزارش خبرنگار ، دعوا و اختلاف نظر میان مالکان یک ساختمان مسائل عدیده بسیاری را به وجود می آورد.

یکی از پرتکرارترین مسائل میان مالکان یک ساختمان، پرداخت نکردن حق شارژ به موقع از سوی یکی از مالکان است که گاهی این مشکل به احضار پلیس و شکایت ختم می گردد.

مهدی عزیززاده وکیل پایه یک دادگستری در گفت وگو با خبرنگار، با اشاره به راه حل مقابله با پرداخت نکردن شارژ از سوی یکی از مالکان، بیان نمود: بر اساس ماده 10 مکرر قانون تملک آپارتمان ها، می توان این موضوع را پیگیری کرد.

: الزام وکلا به بارگذاری پروانه وکالت در سامانه کسب و کار

او ادامه داد: بر اساس این ماده در صورت امتناع یکی از مالکان از پرداخت سهم خود و هزینه های مشترک (شارژ ساختمان) هیئت مدیره می تواند با صدور اظهارنامه مقابل مالک متخلف بایستد.

عزیززاده درباره چگونگی دریافت اظهارنامه، بیان نمود: هیئت مدیره ساختمان می تواند اظهارنامه را از دفاتر خدمات قضایی دریافت کند و با دریافت این اظهارنامه به تشخیص خود امکانات مشاع مانند شوفاژ، آب گرم، برق، گاز و غیره مالک متخلف را قطع کند.

جریمه و یک سال حبس برای مالکان متخلف

این وکیل پایه یک دادگستری ادامه داد: در صورتی که پس از صدور اجراییه و قطع شدن خدمات مشاع، مالک متخلف باز هم شارژ خود را پرداخت نکرد، هیئت مدیره ساختمان می تواند به مراجع قضایی شکایت کند و در این صورت دادگاه موظف است بدهکار را تا 2 برابر مبلغ بدهی، جریمه کند.

او درباره تصرف یکی از مالکان ساختمان در مشاعات، اضافه نمود: اگر یکی از مالکان ساختمان به صورت غیرقانونی بخش مشاع ساختمان را به تصرف خود در بیاورد، هیئت مدیره ساختمان می تواند بر اساس قانون با او برخورد کند.

عزیززاده توضیح داد: برخورد با مالک متخلف به وسیله قانونی به دو صورت حقوقی و کیفری انجام می گردد؛ اگر هیئت مدیره بخواهد به وسیله حقوقی پیش برود، باید دادخواست خلع ید مشاعی را از دادگاه دریافت کند.

این وکیل پایه یک دادگستری درباره برخورد با مالک متخلف به صورت کیفری، بیان نمود: اگر هیئت مدیره ساختمان بخواهد تصرف غیرقانونی را به وسیله کیفری پیگیری کند، می تواند طرح دعوای تصرف عدوانی را به دادگاه کیفری ببرد که در این صورت دادگاه می تواند تا یک سال حبس را علیه مالک متخلف صادر کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "جریمه سنگین در انتظار مالکی که شارژ خود را پرداخت نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه سنگین در انتظار مالکی که شارژ خود را پرداخت نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید