چاپ لیزری منسوجات نانویی هوشمند تنها در چند دقیقه ممکن شد

به گزارش وبلاگ زیبا، پژوهشگران استرالیایی روشی ارزان و سریع برای ترکیب نوعی نانوابرخازن با پارچه ارائه کردند که می تواند صنعت منسوجات هوشمند را متحول کند.

چاپ لیزری منسوجات نانویی هوشمند تنها در چند دقیقه ممکن شد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ زیبا، نسل جدید منسوجات هوشمند ضدآب با استفاده از چاپ لیزر و در مدت زمان چند دقیقه انجام می گردد، فناوری منسوجات هوشمند آینده متاثر از دستاورد های اخیر دانشمندان است. یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه RMIT استرالیا روشی برای فراوری ارزان قیمت و مقیاس پذیر منسوجات هوشمند ارائه نموده که در آن ها از ادوات ذخیره ساز انرژی استفاده شده ست.

این گروه تحقیقاتی نشان دادند که در مدت زمان سه دقیقه می توان پارچه هوشمند در ابعاد 10 در 10 سانتیمتر فراوری کرد که ضدآب بوده و قابل ارتجاع است و در عین حال قابلیت ترکیب شدن با فناوری ها جذب انرژی را دارد. در این فناوری از ابرخازن گرافنی استفاده شده است که می تواند ذخیره سازی انرژی را برای مدت طولانی انجام دهد و به سادگی قابل ترکیب شدن با منابع فراوری انرژی است و از سوی دیگر می توان آن را با استفاده از لیزر درون منسوجات قرار داد.

این گروه تحقیقاتی پیش از این نانوابرخازن را با پیل خورشیدی ترکیب نموده و در نهایت پارچه هایی هوشمند با قابلیت فراوری انرژی ارائه نموده بودند، پارچه هایی که قابل شستشو بود و احتیاج انرژی خود را تامین می کردند.

صنعت منسوجات هوشمند در حال رشد بوده و کاربرد های متعددی در بخش ارائه لباس های هوشمند برای بخش سلامت و دفاعی به دست آورده است. منسوجات هوشمند می توانند علائم حیاتی بیمار را رصد نموده و آن ها را به پزشک مخابره نمایند. این منسوجات فرآیند حسگری و ایجاد ارتباط بدون سیم را به سادگی انجام می دهند.

در حال حاضر، راهبرد های رایج برای فراوری منسوجات هوشمند با مشکلاتی روبه رو است؛ برای مثال، باید باتری ها به الیاف دوخته شوند که کاری زمان بر و پرهزینه بوده و همچنین مشکلاتی نظیر ظرفیت محدود باتری در این منسوجات وجود دارد. از سوی دیگر، رطوبت و تعرق می تواند مدار کوتاه ایجاد نموده و عملکرد پارچه را دستخوش تغییر کند.

اما این نانوابرخازن قابل شستشو بوده و انرژی مورداحتیاج را تامین می نماید و در عین حال فراوری آن در مقیاس انبوه زمان چند دقیقه ای احتیاج دارد.

محققان امیدوارند که این فناوری بتواند موجب تسریع تجاری سازی نسل جدید ادوات الکترونیکی قابل پوشیدن گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "چاپ لیزری منسوجات نانویی هوشمند تنها در چند دقیقه ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ لیزری منسوجات نانویی هوشمند تنها در چند دقیقه ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید