اظهارات وزیر خارجه برزیل درباره سوخت رسانی به کشتی های ایران

به گزارش وبلاگ زیبا، وزیر خارجه برزیل با اشاره به دستور دیوان عالی این کشور برای سوخت رسانی به کشتی های ایرانی گفت که شرکت دولتی پتروبراس با خطر تحریم های آمریکا روبرو است اما طبق قانون عمل خواهد کرد.

اظهارات وزیر خارجه برزیل درباره سوخت رسانی به کشتی های ایران

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ زیبا، به دنبال صدور دستور دیوان عالی فدرال برزیل به شرکت نفت و گاز پتروبراس این کشور برای سوخت رسانی به کشتی های ایرانی، وزیر خارجه برزیل تاکید کرد که این شرکت دولتی با تهدید تحریم های آمریکا روبرو است.

بنا بر نوشته پایگاه خبری بلومبرگ، وزیر خارجه برزیل در واکنش به صدور دستور دیوان عالی فدرال برزیل به شرکت پتروبراس این کشور برای سوخت دادن به کشتی های ایرانی درباره احتمال تحریم شدن این شرکت توسط آمریکا و وارد شدن خسارت ناشی از این تحریم ها هشدار داد.

ارنستو آرائوجو به وبلاگ زیبا در برازیلیا پایتخت برزیل افزود: ما خواستار توجه به این موضوع بوده ایم که پتروبراس ممکن است در فعالیت هایش در آمریکا دچار خسارت هایی شود و این موضوع همچنان هم صادق است اما این شرکت طبق قوانین و تصمیم دیوان (عالی فدرال برزیل) اقدام خواهد کرد.

ارنستو آرائوجو وزیر خارجه برزیل

پیشتر در خبرها آمده بود که دیوان عالی فدرال برزیل به شرکت نفت و گاز پتروبراس که به علت رعایت تحریم های آمریکا از تأمین سوخت برای کشتی های ایران خودداری کرده بود دستور عرضه سوخت به این کشتی ها را داده است.

طبق گزارش ها، این حکم 24 جولای (دوم مردادماه) توسط رئیس دیوان عالی فدرال برزیل صادر شده است.

رسانه های پیشتر گزارش داده بودند که چند کشتی ایرانی هفته ها است به علت نداشتن سوخت قادر به بازگشت به ایران نیستند زیرا شرکت دولتی نفت و گاز پتروبراس از فروش سوخت به آنها به دلیل تحریم های آمریکا خودداری می کند.

28 تیرماه بود که رویترز گزارش داد، شرکت پتروبراس از فروش سوخت به دو کشتی ایرانی حامل ذرت خودداری کرده و این دو شرکت دو ماه در بنادر برزیل معطل سوخت مانده اند.

به گفته اپراتور بندر پاراناگوآ برزیل، کشتی های باوند و ترمه که حامل اوره و محصولات پتروشیمی مورد استفاده در کود شیمیایی بودند، دو ماه پیش وارد برزیل شدند. انتظار می رفت آنها ذرت بارگیری کنند و به ایران بازگردند اما سوخت کافی برای ادامه سفر نداشتند

این خبرگزاری یک روز بعد (29 تیرماه) هم گزارش داد دو کشتی فله بر دیگر ایران هم که با محموله اوره به برزیل آمده بودند گرفتار وضعیت مشابهی شده اند.

آمارهای ره یابی کشتی ها نشان می دهد کشتی ها مدل پاناماگذر (کشتی های قابل عبور از کانال پاناما) دلربا و گنج در نزدیکی بندر ایمبیتوبا در جنوب برزیل لنگر انداخته اند و قرار بود جهت مشابه دو کشتی دیگر یعنی باوند و ترمه را که آنها نیز مشکل سوخت گیری دارند، طی کنند.

پیش از صدور حکم دیوان عالی فدرال برزیل، سیدعلی صادقیان سفیر ایران در برزیل به مقامات برزیلی هشدار داده بود که اگر این کشور از سوخت گیری کشتی های ایران جلوگیری کند، ایران می تواند به راحتی تامین کنندگان جدید ذرت، سویا و گوشت بیابد.

صادقیان افزود: من به برزیلی ها گفتم که این موضوع را آنها باید حل کنند نه ایرانی ها...اگر حل نشود، ممکن است مقامات تهران بخواهند تصمیماتی بگیرند زیرا این یک بازار آزاد است و کشورهای دیگری در دسترس هستند. (جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "اظهارات وزیر خارجه برزیل درباره سوخت رسانی به کشتی های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات وزیر خارجه برزیل درباره سوخت رسانی به کشتی های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید