بازخوانی اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد مجموعه نیاوران

به گزارش وبلاگ زیبا، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برای نخستین بار اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران بازخوانی می گردد.

بازخوانی اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد مجموعه نیاوران

به گزارش وبلاگ زیبا به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، سید رحمت الله رئوف حنان مدیر این مجموعه امروز شنبه 31 شهریور 97 با اعلام این خبر گفت: اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد این مجموعه با هدف ساماندهی این اسناد به صورت دیجیتالی و سهولت در خدمات رسانی به پژوهشگران و مراجعه نمایندگان به این واحد برای نخستین بار بازخوانی می گردد.

رئوف حنان اضافه کرد: اسناد به جای مانده در میان اموال و آثار کاخ های مجموعه نیاوران، به دلیل روایت بخش هایی از رویدادهای بیرونی و درونی دربار پهلوی که مرتبط با تاریخ معاصر ایران است، ارزش خاصی دارند و باید برای استفاده عموم فرهیختگان مورد توجه قرار گیرند. از این رو باید به سمت دیجیتالی سازی اسناد پیش برویم تا علاوه بر نسخه اصلی، تصویرهای اسکن شده از آثار نیز ثبت، ضبط و نگهداری گردد تا محققان به راحتی بتوانند از تصاویر دیجیتالی استفاده نمایند.

او ادامه داد: پروژه ساماندهی اسناد تصویری شامل عکس های این مرکز از تیر ماه امسال در دو فاز شروع شده و در این پروژه حدود 6هزار قطعه عکس ساماندهی و در نرم افزار جام ثبت شده است. در ادامه این اقدام، با تجهیز این مرکز به دستگاه اسکنر تخصصی، امکان اسکن حدود 2هزار اسلاید و 4هزار نگاتیو موجود در این مرکز نیز فراهم شده است.

مدیر مجموعه نیاوران اضافه کرد: اسکن فیلم های قدیمی در قالب های مختلف مانند اسلاید و نگاتیو می تواند بهترین راه برای حفظ و نگهداری این اسناد باشد و به منظور حفظ این اسناد از آسیب های ناشی از گذر زمان، این مجموعه اقدام به بازخوانی و دیجیتالی سازی آرشیو دیداری و شنیداری خود نموده است. افزون بر اینکه شرایط مخزن این مرکز به گونه ای است که نوسانات دما، رطوبت و نور تحت کنترل قرار گرفته تا کمترین آسیب ممکن به اسناد و مدارک وارد گردد.

بر اساس این خبر، این مجموعه همچنین با تأمین قطعات مورد احتیاج امکان بازخوانی حدود 3700 صفحه گرامافون را در این مرکز فراهم نموده است.

اسناد موجود در این مرکز شامل آلبوم های عکس متعلق به دوره پهلوی، نگاتیو، اسلاید، اسناد دست نوشته های تعیین خانواده پهلوی دوم و همچنین مدارک مربوط به امور داخلی دربار، صفحات گرامافون و نوارهای صوتی شامل آثار موسیقی کلاسیک، جاز، سنتی، پاپ، قصه، شعر، آوازهای بچه ها و ادبیات معاصر همانند اشعار نیما یوشیج و اخوان ثالث و همچنین فیلم های ویدئویی شامل تصاویری از مناظر کاخ های نیاوران و مراسم رسمی، تشریفاتی و غیره است. این مرکز با هدف طبقه بندی، ساماندهی، بازیابی، آسیب شناسی، ترمیم، حفاظت و حراست از اسناد دوران پهلوی دوم در تاریخ دوم خرداد ماه 1383 همزمان با هفته بزرگداشت میراث فرهنگی افتتاح شد.

منبع: میراث آریا

به "بازخوانی اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد مجموعه نیاوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازخوانی اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد مجموعه نیاوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید