رویکرد جدید وزارت ارتباطات در حقوق بین الملل

آذری جهرمی با بیان اینکه وزارت ارتباطات باید در مجامع و عرصه های بین الملل ابتکار عمل را در دست داشته باشد، گفت: باید کمیته بین الملل در سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت ارتباطات فعال گردد و هماهنگی حضور فعالانه در مجامع بین الملل توسط این کمیته ها صورت بگیرد.

رویکرد جدید وزارت ارتباطات در حقوق بین الملل

به گزارش خبرنگاران، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه برگزاری شورای فنی این وزارتخانه با اشاره به عضویت ایران در مجامع بین المللی چون ITU، WSIS و UPU و ضرورت حضور فعالانه در این مجامع گفت: وزارت ارتباطات در این مجامع باید با برنامه و راهبرد حضور پیدا کند و ابتکار عمل را در دست داشته باشد تا به اهداف خود در این حوزه برسد.

وی با بیان اینکه در گذشته حضور در مجامع بین المللی حوزه ICT بیش تر بر مبنای دفاعیات بناگردیده بود، اضافه نمود: در فعالیت های بین المللی نباید همچون ورزش، فناوری تحت تاثیر سیاست قرار گیرد، بنابراین از ظرفیت های موجود در پیشگیری و محکوم کردن چنین رفتارهایی باید استفاده کرد و در کنار آن راه اندازی پیمان های منطقه ای را به صورت جدی باید پیگیری کنیم.

آذری جهرمی با اشاره به تک قطبی شدن حرکت بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات دنیا به سوی آمریکا، اظهار کرد: البته مابقی کشورها کوشش هایی را شروع نموده اند و ایران نیز می تواند با راه اندازی ظرفیت های دوجانبه و منطقه ای از این ظرفیت بهره ببرد که احتیاج به حضور فعالانه در این عرصه دارد.

عضو کابینه دولت دوازدهم موضوع تحریم را از دیگر موضوعات مورد اهمیت در حوزه بین الملل دانست و توضیح داد: وزارت ارتباطات در حقوق بین الملل ضعف جدی دارد و باید رویکرد جدیدی را در این بخش پیش بگیریم تا در پیگیری حقوقی تحریم ها متناسب با آن واکنش نشان دهیم.

بر اساس اطلاعات سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، او با اشاره به اینکه یکی از شاخص های مدنظرم برای انتخاب مدیرکل امور بین الملل وزارت ارتباطات، داشتن تجربه در عرصه بین الملل بود، اعلام نمود: کمیته بین الملل در سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت ارتباطات باید فعال گردد و گذشته از فعالیت های عادی تجاری، هماهنگی حضور فعالانه در مجامع بین الملل توسط این کمیته ها صورت گیرد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه نباید به حوزه بین الملل به عنوان یک کار لوکس یا لجستیک نگاه گردد، گفت: باید متناسب با رویکرد فعالانه نفرات متخصص درحوزه بین الملل دیده گردد و تیم سازی صورت بگیرد و ضمن فعال کردن امور بین الملل سازمان نظام صنفی و استفاده از ظرفیت آن ها، کار موثر و تاثیرگذاری را انجام داد تا متناسب با حجم تهدیداتی که متوجه ماست از ظرفیت های موجود بهره ببریم.

آذری جهرمی همچنین در مورد عضو جدید موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات، اظهار کرد: انصافا با آمدن جناب سراییان، سازمان فناوری اطلاعات نظم و نسخ خوبی برای پیگیری و نظارت و کنترل و گزارش دهی پیدا نموده است و باید ایشان را با استفاده از ظرفیت های تمام وقت تری یاری می کردیم.

وی با بیان اینکه بعد از انتقال ضریب توسعه از شرکت زیرساخت به سازمان فناوری اطلاعات، حجم فعالیت ها نسبت به قبل بسیار بیش تر گردیده است، اضافه نمود: بر همین اساس با صلاحدید آقای سراییان، تصمیم گرفتیم در هیات عامل این سازمان، جوانگرایی صورت بگیرد و نیروی تازه نفسی بتواند در اجرای بخشی از مسوولیت ها به ایشان یاری کند.

او با اشاره به اینکه 92 درصد صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات خصوصی سازی گردیده است، توضیح داد: اپراتورها و کسب و کارهای نوپا هم اکنون در خارج وزارت ارتباطات هستند و ضروری است با انجام پژوهشی نقشه راهی برای تعاملات هوشمندانه طراحی کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه با اهدای لوح قدردانی از کوشش ها و زحمات حسین ملک در دوران تصدی مسوولیت امور بین الملل تشکر کرد و به مهدی آهویی به عنوان مدیرکل جدید امور بین الملل وزارت ارتباطات خوش آمد گفت. همچنین آذری جهرمی در این جلسه سجاد فلاح را رسما به عنوان عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات معرفی کرد.

اضافه می گردد حسین ملک با حکم رسول سراییان، رییس سازمان فناوری اطلاعات به عنوان معاون توسعه مدیریت و امور پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات منصوب شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رویکرد جدید وزارت ارتباطات در حقوق بین الملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکرد جدید وزارت ارتباطات در حقوق بین الملل"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید