خطر ورشکستگی در کمین صندوق های بازنشستگی کشور

نماینده اهواز در مجلس یکی از مهمترین چالش های پیش روی کشور را موضوع صندوق های بازنشستگی دانست و گفت: در حال حاضر دولت سالانه 106 هزار میلیارد تومان از اعتبارات خود را صرف پرداخت حقوق بازنشستگان می نماید در صورتی که باید این مبلغ از منابع صندوق های بازنشستگی پرداخت گردد.

خطر ورشکستگی در کمین صندوق های بازنشستگی کشور

به گزارش خبرنگاران، همایون یوسفی در آیین تجلیل از بازنشستگان که در اهواز برگزار گردید، اظهار کرد: صندلی بازنشستگان صندلی رفیعی است و هر چه کشورها توسعه یافته تر باشند توجه بیشتری به بازنشستگان می نمایند. توجه به بازنشستگان در هر کشور نشانه توسعه یافتگی، رعایت وجدان و اخلاقیات در جامعه است.

نماینده اهواز بازنشستگان را سرمایه های اجتماعی هر کشور دانست و گفت: بازنشستگان مشابه شیرازه ای هستند که حضور آنها موجب اتحاد در سایر ارکان جامعه خواهد شد. بنابراین اگر بخواهیم توسعه پایداری در کشور داشته باشیم باید به سرمایه های اجتماعی از جمله بازنشستگان توجه ویژه ای داشته باشیم.

یوسفی توضیح داد: در کشور حدود 18 صندوق بازنشستگی وجود دارد که تعداد زیادی از این صندوق ها به دلایل مختلف در وضعیت نابسامان اقتصادی و منابع مالی قرار دارند.

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس اعلام کرد: صندوق تامین اجتماعی جزو معدود صندوق هایی است که هنوز مسائل اقتصادی پیدا ننموده است اما با توجه به پیش بینی ها از روند بازنشستگی در آینده محتمل است که این صندوق نیز در یک یا دو سال آینده دچار مشکل گردد.

نماینده اهواز اعلام کرد: اگر بخواهیم صندوق بازنشستگی پویا و کاملی داشته باشیم باید در کشور به ازای هر 25 نفر شاغل یک نفر بازنشسته وجود داشته باشد اما در دهه های گذشته به دلایل مختلف از جمله مسائل سیاسی سن بازنشستگی در کشور کاهش یافته است.

یوسفی اعلام کرد: در حال حاضر نسبت استاندارد 25 نفر بازنشسته به یک نفر شاغل به حدود 5.5 به یک رسیده است و اگر این نسبت به 3.5 به یک برسد صندوق های بازنشستگی دچار ورشکستگی خواهند شد که در حال حاضر در حال حرکت به سمت آن هستیم.

یوسفی ادامه داد: با توجه به هرم سنی کشور در آینده ای نه چندان دور با موجی از افراد بازنشسته روبرو خواهیم شد و احتمالا مسائل صندوق های بازنشستگی بیشتر خواهد شد.

نماینده اهواز گفت: در کشورهای توسعه یافته سن بازنشستگی را بالا می برند تا از تجارب بازنشستگان استفاده نمایند و به صندوق های بازنشستگی فشار وارد نگردد اما در کشور ما به دلایل مختلف از جمله مسائل سیاسی سن بازنشستگی کاهش یافته است.

وی یکی از مهمترین چالش های پیش روی کشور را موضوع صندوق های بازنشستگی دانست و گفت: در حال حاضر دولت سالانه 106 هزار میلیارد تومان از اعتبارات خود را صرف پرداخت حقوق بازنشستگان می نماید در صورتی که باید این مبلغ از منابع صندوق های بازنشستگی پرداخت گردد و به دلیل اینکه صندوق های بازنشستگی منابع لازم را ندارند دولت این مبلغ را پرداخت می نماید.

یوسفی ادامه داد: پرداخت از سوی دولت در طولانی مدت امکان پذیر نیست و باید صندوق های بازنشستگی توسعه پیدا نمایند که در این شرایط منابع لازم برای ارائه خدمات بیشتر به بازنشستگان فراهم می گردد.

نماینده اهواز گفت: طبق ماده 112 قانون برنامه توسعه ششم کشوری، حق بدی آب و هوای خوزستان از 6 درصد به 25 درصد افزایش یافته است و رقم قابل توجهی نیز به حقوق شاغلین افزوده می گردد اما این قانون شامل حال بازنشستگان خوزستان نگردیده است و باید صندوق های بازنشستگی در این راستا اقدام نمایند.

سرمایه های اجتماعی کشور به راحتی زیر سوال برده می شوند

یوسفی همچنین در جلسه شورای اجتماعی خوزستان اظهار کرد: موضوعات اجتماعی موضوعاتی هستند که به یک دستگاه مربوط نمی شوند و باید همه دستگاه های ذیربط برای حل این مسائل اقدام نمایند.

نماینده اهواز توضیح داد: در حال حاضر درگیر مسائل مختلفی در جامعه هستیم. شق اصلی، مسائل اجتماعی هستند و اگر بخواهیم آنالیز کنیم واکاوی عمیقی در خصوص مسائل اجتماعی خواهیم داشت.

یوسفی با اشاره به اصطلاح جوامع آنومیک در علوم اجتماعی، ادامه داد: جوامع آنومیک به جوامعی گفته می گردد که در حال گذر از جامعه سنتی به مدرن هستند و ممکن است در این جوامع هنجارها و سنت ها محکم نباشد که این عدم ثبات هنجارها موجب پدیدار شدن بحران های اجتماعی می گردد.

وی گفت: مشخصه دیگر جامعه امروز ما وجود گسست و گسل های زیاد در جامعه است. شکاف های قومیتی، شکاف های نسلی، شکاف بین دولت و ملت و شکاف انتظارات مردم نسبت به امکانات موجود موجب گردیده است که جامعه متکثری داشته باشیم که این موضوع در وحدت رویه و آرامش جامعه آثار بدی بر جای گذاشته است.

نماینده اهواز گفت: نگاه ما به توسعه در کشور بیشتر فیزیکی است در حالی که توسعه همه جانبه نیازمند پیوست های فرهنگی، اجتماعی و امنیتی است که شاهد این پیوست ها در توسعه کشور نیستیم.

یوسفی اعلام کرد: در گذشته زمانی که شرکت نفت می خواست پروژه ای را احداث کند از ابتدا زیرساخت های لازم و امکانات فرهنگی و اجتماعی را در منطقه ایجاد می کرد اما در حال حاضر تنها گسترش فیزیکی و مهندسی را می بینیم و امکانات اجتماعی و فرهنگی دیده نمی گردد. یکی از مسائل کنونی مخصوصا در خوزستان این است که نهادها و صنایع بزرگ وظایف اجتماعی و فرهنگی خود را فراموش نموده اند و موجب انباشت مسائل گردیده اند.

وی گفت: در حال حاضر موج جهانی شدن به واسطه شبکه اجتماعی در کشور سرعت پیدا نموده است اما متاسفانه مدل و الگوی مناسبی که مردم بتوانند از آن پیروی نمایند، نداریم.

نماینده اهواز توضیح داد: در حال حاضر در جامعه شاهد تنش اجتماعی هستیم و اگر در این زمینه فکری نگردد، این تنش منجر به بحران اجتماعی خواهد شد و به عقب برگرداندن این بحران اجتماعی، مشکل است.

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس اعلام کرد: یکی از مصادیق بارز بحران های اجتماعی، افزایش آمار خودکشی در کشور است. این معضل ریشه های مختلفی دارد و یک معیار مهم این است که بحران های اجتماعی را درست مدیریت ننموده ایم.

نماینده اهواز بیان کرد: متاسفانه در حال از دست دادن ظرفیت های و سرمایه های اجتماعی از جمله ظرفیت های علمی و فرهنگی هستیم. این موارد شیرازه جامعه محسوب می شوند و اگر نباشند جامعه گسترش پیدا نمی نماید اما می بینیم که به راحتی سرمایه های اجتماعی را زیر سوال می بریم.

یوسفی بیان کرد: به واسطه بحران های اجتماعی که در جامعه داریم، حالت سیاستگذاری در جامعه اتفاق افتاده است که این موضوع به شکل واکنش طنز نسبت به وقایعی که در کشور در حال رخ دادن است، خود را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خطر ورشکستگی در کمین صندوق های بازنشستگی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر ورشکستگی در کمین صندوق های بازنشستگی کشور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید