دبیر کل عصائب، خواهان نظام ریاستی برای عراق شد

به گزارش وبلاگ زیبا، دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق در عراق، ضمن فاسد خواندن نظام پارلمانی، تأکید کرد که عراق باید دارای نظام ریاست جمهوری گردد.

دبیر کل عصائب، خواهان نظام ریاستی برای عراق شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ زیبا، قیس الخزعلی دبیر کل جنبش مقاومت عصائب اهل الحق امروز دوشنبه در خطبه های نماز عید قربان، قوانین و نظام کنونی در عراق را نامناسب دانست و خواهان نظام ریاست جمهوری برای کشورش شد.

به گزارش وبگاه خبری بغداد الیوم، الخزعلی با بیان اینکه نظام ریاستی اکنون در بسیاری از کشورهای قدرتمند در حال اجراست، گفت: در عراق هم باید نظام ریاستی یا شبه ریاستی باشد تا مردم بتوانند مستقیماً رئیس جمهور را انتخاب نمایند.

او این مسئله را بهترین راه چاره برای کشور عراق دانست و گفت، بدون آنالیز قوانین و سیستم ها و اجرای اصلاحاتی در قانون اساسی، هیچ راه چاره ریشه ای برای (مسائل) عراق به دست نخواهد آمد.

به گفته الخزعلی مشکل عراق در سیستم است نه در افراد، شرح داد که اگر می خواهید بار دیگر همین نظام مجلسی را تجربه کنید، پس باید تفسیر دادگاه فدرال از فراکسیون بزرگ تر در مجلس را آنالیز کنید... مسائلی که سال گذشته در بصره به وقوع پیوست، علتش مسئله تشخیص فراکسیون بزرگتر در مجلس پس از انتخابات بود.

الخزعلی هنگام ایراد خطبه عید قربان

الخزعلی تفسیر دادگاه فدرال از موضوع فراکسیون بزرگ تر در مجلس پس از انتخابات را که طبق قانون حق دارد شخص نخست وزیر را پیشنهاد کند سپس دولت جدید را تشکیل بدهد، به نام فاجعه در نظام مجلسی یاد کرد و گفت، تا زمانیکه نظام مجلسی به شیوه سهم خواهی [احزاب و گروه ها] اجرا می شود، این نظام، نظامی فاسد است و تشکیل دولت، مثل مزایده در بورس است [هر کس پول بیشتر بدهد، سهم بیشتری می گیرد]. بعد از شانزده سال به این تجربه رسیدیم که قوانین و نظام، نامناسب است هر کس این روند سیاسی را بنیان گذاشت، خیر کشور را نمی خواهد و در این کار که کشور همواره ناآرام باشد، خیلی مهارت داشته است.

این نماینده مجلس عراق همچنین با انتقاد از سیاسیون عراق توضیح داد که هر کس از سال 2003 در روند سیاسی بوده، مسئول است... و بیشتر از کسی مسئول است که فقط یک سال است که در این روند حضور دارد... بعضی از مسئولیت خود فرار می نمایند و صرفا سوالاتی که مرجعیت پرسیده، تکرار می نمایند.

هم زمان با انتقاد الخزعلی از بعضی سیاسیون عراق، رسانه های این کشور از شروع زمزمه هایی در مجلس، برای استیضاح نخست وزیر خبر داده اند (جزئیات بیشتر).

امروز همچنین سید عمار الحکیم رئیس حزب تیار الحکمة در خطبه های نماز عید که در بغداد ایراد کرد، گفت که از جهت اپوزوسیون بودن باز نمی شود مگر اینکه تغییری سیاسی یا مردمی رخ دهد. به گزارش دفتر رسانه ای حزب تیار الحکمه در ایران، سید عمار الحکیم اضافه کرد که بعضی می خواهند پروژه اپوزیسیون را ساقط نمایند اما او اهل باج خواهی هم نیست.

تاکنون بعد از سقوط رژیم بعث به ریاست صدام، چهار دوره انتخابات مجلسی برگزار گردیده که آخرین دور آن در بیست و دوم اردیبهشت (12 می 2018) در سراسر عراق برگزار گردید و دادگاه فدرال عراق به عنوان دادگاه قانون اساسی این کشور بیست و هشتم مرداد ماه 1397، نتایج انتخابات مجلسی عراق را تأیید کرد تا بر اساس رایزنی های گروه های عراقی، پایان عادل عبدالمهدی برای نخست وزیری به رئیس جمهور معرفی گردید و او نیز در آبان ماه سال گذشته، نخست وزیر نام گرفت.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "دبیر کل عصائب، خواهان نظام ریاستی برای عراق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر کل عصائب، خواهان نظام ریاستی برای عراق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید