سال جاری نفت پایین 40 دلار خواهد ماند

به گزارش وبلاگ زیبا، نظرسنجی رویترز نشان داد قیمت نفت سال جاری به دلیل تدابیری که برای متوقف کردن فرایند سریع سرایت ویروس کرونا در دنیا اتخاذ شده و باعث از بین رفتن تقاضا شده و همچنین فروپاشی توافق اوپک پلاس که به اشباع عرضه دامن زده است، پایین 40 دلار در هر بشکه خواهد ماند.

سال جاری نفت پایین 40 دلار خواهد ماند

به گزارش وبلاگ زیبا، در نظرسنجی رویترز از 40 تحلیلگر پیش بینی شد که قیمت نفت برنت در سال 2020 به 38 دلار و 76 سنت در هر بشکه می رسد که 36 درصد کمتر از پیش بینی قیمت 60 دلار و 63 سنت در نظرسنجی فوریه است. همچنین قیمت مورد پیش بینی برای وست تگزاس اینترمدیت آمریکا از 55 دلار و 75 سنت در نظرسنجی قبلی به 35 دلار و 29 سنت کاهش داده شد.

هر دو شاخص قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت تحت تاثیر افت شدید تقاضا و جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه، اکنون در محدوده 20 دلار قرار دارند و حدود 70 درصد از رکورد بالایی که در ژانویه داشتند، افت نموده اند.

کایلین بیرچ، تحلیلگران واحد اطلاعات اکونومیست به رویترز گفت: کف قیمت نفت فروریخته و تا سه ماهه چهارم سال 2020 به شرایط عادی برنمی گردیم.

قیمت نفت که پیشتر ضعیف شده بود، در مارس پس از فروپاشی توافق اوپک پلاس و حذف سقف فراوری نفت کشورهای اوپک و متحدانشان فرایند نزولی پرشتابی پیدا کرد.

تحلیلگران انتظار دارند تقاضای دنیای برای نفت در سال 2020 بین 0.7 تا پنج میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند و کاهش آن در مقایسه با دوران بحران اقتصادی سال 2009 فراتر رود.

افت تقاضا برای بنزین و سوخت جت، حاشیه سود پالایش نفت خام در آسیا، اروپا و آمریکا را به شدت کاهش داده و باعث شده است پالایشگاههای دنیا فرایند فراوریشان را آهسته نمایند.

بعضی از تحلیلگران انتظار دارند که دور جدیدی از مذاکرات میان عربستان سعودی و روسیه در آینده شروع گردد. عربستان سعودی برای فروش عرضه اضافی خود به پالایشگاههای نفت به دلیل افزایش نرخ حمل محموله و تقاضای اندک به مشکل برخورده است.

اما ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA معتقد است که احیای توافق کاهش فراوری نفت از سوی اوپک پلاس بسیار بعید است. اوپک رویکرد صبر و مشاهده را در پیش خواهد گرفت و امیدوار است در نیمه دوم سال تقاضا برای نفت بهبود پیدا کند.

طبق این نظرسنجی، فراوری نفت آمریکا ممکن است سال جاری بین 0.5 تا سه میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیل آمار فراهم شده توسط شرکت ریستاد انرژی نشان می دهد که با ریزش شدید قیمتهای نفت، شمار معدودی از فراورینمایندگان آمریکایی می توانند از فراوری چاههای جدیدشان سودآوری داشته باشند.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، فراوری نفت خام آمریکا در ژانویه به 12.74 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 12.80 میلیون بشکه در روز در دسامبر کاهش پیدا نموده است. برای نخستین بار از ژوییه سال 2019 است که فراوری نفت آمریکا برای دو ماه متوالی کاهش پیدا می نماید. فراوری نفت آمریکا در نوامبر پیش از شروع افت قیمتها و تقاضا برای نفت، به رکورد 12.87 میلیون بشکه در روز صعود نموده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سال جاری نفت پایین 40 دلار خواهد ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری نفت پایین 40 دلار خواهد ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید