گزارش خبرنگاران، چرا سوئیس برای قرقیزستان مهم است؟

به گزارش وبلاگ زیبا، طی بازه سال های 2011 تا 2015 سوئیس نخستین مقصد صادراتی قرقیزستان بود که حدود نیمی از صادرات این کشور را به خود اختصاص می داد، اما از سال 2016 این روند به طرز محسوسی کاهش یافته است.

گزارش خبرنگاران، چرا سوئیس برای قرقیزستان مهم است؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ زیبا، سورانبای جین بیک اف، رئیس جمهوری قرقیزستان در صدر یک هیات عالی رتبه روز گذشته راهی کشور سوئیس شد. دیدار با اولی مائورر، رئیس جمهور سوئیس اولین برنامه سفر جین بیک اف به این کشور اروپایی بود. این سفر بنا بر دعوت رسمی رئیس جمهور سوئیس انجام شده است.

توسعه همکاری ها، امضای چند سند مشترک، اصلاحات در قرقیزستان، استراتژی توسعه قرقیزستان برای سال 2023، گفت و گوهای سیاسی میان دو کشور، پروژه های اقتصادی و توسعه ای سوئیس در قرقیزستان، توسعه مبادلات اقتصادی به ویژه در کسب و کارهای کوچک و متوسط، صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی قرقیز، و توسعه صنعت توریسم میان دو کشور از جمله مهم ترین محورهای بحث میان دو رئیس جمهور بود. در این سفر همچنین با حضور دو رئیس جمهور، شماری از اسناد دوجانبه نیز به امضا رسید که عبارتند از:

 • سند تفاهم میان دولت سوئیس و قرقیزستان در پروژه توسعه اقتصادی ارتقاء دسترسی شرکت های کوچک و متوسط به بازار با تقویت ظرفیت آن ها برای سازگاری با استانداردهای زنجیره ارزش؛
 • سند تفاهم میان دولت دو کشور در زمینه پروژه نوسازی سیستم های تامین آب؛
 • سند تفاهم دو کشور با مشارکت وزارتخانه های امور اقتصادی و اقتصادی در زمینه تقویت مدیریت بدهی های عمومی جمهوری قرقیزستان؛
 • سند تفاهم دو کشور در پروژه توسعه پایدار توریسم زمستانی؛
 • و سند تفاهم در زمینه همکاری در حوزه مدیریت منابع آب یکپارچه.

  تقویت نظام دموکراسی پارلمانی قرقیزستان موضوع دیگری بود که در دیدار رئیس جمهور قرقیزستان با مارینا کاروبیو، رئیس شورای ملی مجمع فدرال سوئیس مطرح شد. تقویت مناسبات و همکاری های پارلمانی با سوئیس در چارچوب شورای اروپا و مجمع پارلمانی اروپا، و نیز روابط قرقزستان با ایالت های سوئیس، مبارزه با فساد، حقوق بشر و تقویت نهادهای دموکراسی از دیگر محورهای این دیدار بود. در این سفر جین بیک اف دیداری را نیز با توماس جوردن، رئیس هیات مدیره بانک ملی سوئیس صورت داد. در این دیدار نیز رئیس جمهور قرقیزستان ضمن ابراز خوشنودی از همکاری های بانکی با سوئیس، توسعه بیش از پیش مناسبات حوزه پولی و بانکی مورد تاکید هر دو طرف نهاده شد. رئیس بانک ملی سوئیس همچنین اشاره ای به سفر سال 2018 به قرقیزستان به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد پول ملی (صوم) اشاره نمود و ابراز امیدواری نمود در امسال نیز سفری به این جمهوری آسیای مرکزی داشته باشد.

  در ادامه نیز جین بیک اف دیدارهایی متعدد با نمایندگان کسب و کارهای سوئیس و حلقه های تجاری این کشور داشت. وی با ابراز تمایل در مورد جذب سرمایه گذاری های خارجی در قرقیزستان، حوزه های دیجیتالیزه شدن اقتصاد، صدور گواهینامه ها، امور اقتصادی، انرژی، توریسم، پالایش نفت و فراوری محصولات لبنی را از اصلی ترین حوزه های همکاری خواند. تاکید بر تکمیل زنجیره تامین سوئیس توسط محصولات قرقیز و توسعه مبادلات دو کشور در حوزه خدماتی، دیگر زمینه تاکید جین بیک اف در دیدار با تجار و فعالین اقتصادی سوئیس بود. وی همچنین با اشاره به پروژه کاسا-1000 پیشنهاد کرد تا با مشارکت شرکت های سوئیسی، نیروگاه های هیدروالکتریکی در قرقیزستان ساخته شوند. در این دیدار نیز چندین سند میان دو طرف به امضا رسید که از جمله آن ها می توان به تفاهم نامه آژانس توسعه و محافظت از سرمایه گذاری قرقیزستان با اتاق بازرگانی سوئیس، تفاهم نامه میان وزارت فرهنگ و گردشگری قرقیزستان با سازمان ملی بازاریابی گردشگری سوئیس، و یک سند در حوزه بهداشتی با مرکز ملی قلب و عروق و درمان سوئیس اشاره نمود.

  با این حال اما شاید همچنان این سوال وجود داشته باشد که چرا سوئیس برای قرقیزستان مهم است؟ برای پاسخ به این سوال می بایست نگاهی به سوابق مبادلات تجاری و مناسبات اقتصادی دو کشور انداخت. در گذشته ای نه چندان دور، حدود نیمی از صادرات قرقیزستان به مقصد سوئیس انجام می شد. بر اساس داده های بین المللی منتشر شده در اطلس های اقتصادی، در بازه سال های 2011 تا 2015 صادرات به سوئیس به ترتیب 42، 33، 28، 39 و 34 درصد کل صادرات قرقیزستان را تشکیل می داده است. مجموع حجم این صادرات رقمی بیش از 2.8 میلیارد دلار برای 5 سال بوده است. این رقم برای یک جمهوری کوچک آسیای مرکزی با فراوری ناخالص داخلی بعضا بین 6 تا 7 میلیارد دلار که عمده آن سهم وجوه ارسالی به این کشور توسط کارگران مهاجر در روسیه و دیگر کشورها بوده است، بسیار قابل توجه می باشد.

  با این حال از سال 2015، هم زمان با توسعه مبادلات اقتصادی با شرکای سیاسی همچون قزاقستان، چین، روسیه و ترکیه، به یک باره حجم صادرات به سوئیس به طرز محسوسی کاهش یافت. در سال 2016 تنها 5.9 درصد از صادرات قرقیزستان با ارزشی حدودا 60 میلیون دلار، به سوئیس انجام شده است. این در حالی است که در این سال قزاقستان، روسیه، ازبکستان، ترکیه، چین و بریتانیا، بالاتر از سوئیس در رده مقاصد صادراتی این جمهوری آسیای مرکزی قرار داشته اند. البته در سال 2017 مجددا شاهد افزایش میزان صادرات قرقیزستان به سوئیس بوده ایم. در این سال سوئیس با سهمی 18 درصدی مجددا به رده دوم مقاصد صادراتی قرقیزستان دست یافته است.

  در این دوران طلا اصلی ترین محصول صادراتی قرقیزستان به سوئیس بوده است. در تمام این سال ها بیش از 98 درصد صادرات قرقیزستان به سوئیس و حتی بریتانیا را طلا تشکیل می داده. این در حالی است که اقلام صادراتی به کشورهایی همچون روسیه، قزاقستان و چین طیف گسترده ای از محصولات را تشکیل داده است. طبیعتا ریشه مسائل مربوط به صادرات طلای قرقیزستان به سوئیس را می بایست بحران مربوط به بعضی شرکت های معدنی و فساد مقامات و مسئولین این کشور مرتبط دانست. با آنالیز صادرات طلای قرقیزستان در همین بازه شاهد آن هستیم که در این دوره طی سال های 2011 تا 2015 بین 30 تا 42 درصد صادرات قرقیزستان را طلا به خود اختصاص می داده است که رقمی بین 500 تا 700 میلیون دلار در سال بوده است. با این حال در سال 2016 این میزان به رقم بسیار پایین 156 میلیون دلار رسیده که یک کاهش محسوس در فراوری ناخالص داخلی این کشور را نیز به وجود آورده است.

  به هر ترتیب، به نظر می رسد در سفر جین بیک اف به سوئیس، دو هدف عمده پیگیری می گردد. نخست، از سرگیری استخراج طلا در معادن این کشور و بازگشت درآمدهای صادراتی از محل صادرات طلا به این کشور اروپائی. و دوم، متنوع سازی محصولات صادراتی با تقویت بنیه اقتصادی کشور در محصولات و صنایع غذایی، برای پیوست به محصول استراتژیک طلا و استفاده از مزیت های اقتصادی و به ویژه اقتصادی سوئیس.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش خبرنگاران، چرا سوئیس برای قرقیزستان مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران، چرا سوئیس برای قرقیزستان مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید