ایران گرفتار موج سوم کرونا؛ هر 7 دقیقه یک فوتی

به گزارش وبلاگ زیبا، خبرنگاران:بالاخره پاییز از راه رسید، با کم شدن دمای هوا و احتمال انتشار ویروس آنفولانزا در کنار بازگشایی مدارس و رفت آمدهای زیادی که موجب اعلام هشدارهای فراوان از سوی مسئولین نظام بهداشت شده است.

ایران گرفتار موج سوم کرونا؛ هر 7 دقیقه یک فوتی

به گزارش وبلاگ زیبا به نقل از بهداشت نیوز ،بالاخره پاییز از راه رسید، با کم شدن دمای هوا و احتمال انتشار ویروس آنفولانزا در کنار بازگشایی مدارس و رفت آمدهای زیادی که موجب اعلام هشدارهای فراوان از سوی مسئولین نظام بهداشت شده است.

بعضی معتقدند که بازگشایی مدارس اقدامی عجولانه بود و جامعه و کادر درمان را با یک بحران حسابی روبه رو می نماید و بعضی دیگر نظام آموزشی را تعطیل ناپذیر می دانند. این در حالی است که شهرهایی با شرایط قرمز، مدارس و کلاس ها را آنلاین برگزار می نمایند، اما هنوز هم دستوری یکپارچه از سوی وزارت آموزش و پروش به مدارس ابلاغ نشده و گاه به گاه شهر یا منطقه ای برای یک هفته تعطیل اعلام می گردد.

کادر درمان جان ندارد

داریم به روزهایی نزدیک می شویم که می توانیم بگوییم یکسال است با کرونا در جنگیم. کم کم یکسال است که کادر درمان زیر فشار کاری و روحی این ویروس منحوس، خسته می شوند، از پا در می آیند و بعضی هم جانشان را از دست می دهند، به نظر می رسد که فاجعه موج سوم کرونا بیشتر متوجه فروپاشیدن نظام سلامت و کادر درمان است. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران می گوید: میزان ابتلای کادر درمان ایران به ویروس کرونا نسبت به استاندارد جهانی بالاست و این، در حالی که وسایل حفاظتی در بیمارستان ها به قدر کافی وجود دارد، به چند دلیل است، که مهمترین آن، فرآیند خستگی مزمن تیم پزشکی و پایین آمدن سطح دفاعی و ایمنی این زحمتکشان پرتلاش است.

رضا جلیلی خرسند، رئیس بیمارستان شهدای تجریش درباره خستگی پرسنل درمان گفت: کادر درمان قریب به هشت ماه است که مشغول فعالیت هستند، بسیاری از آنها دچار بیماری شده و پس از بهبودی به کار برگشته اند، خستگی ناشی از کار همراه با لباس حفاظتی بسیار خسته نماینده، در شرایطی که تهدیدهای جانی هم وجود دارد، طاقت فرساست و امیدواریم که مردم این نکته را درک نمایند، چون کادر درمان هم خسته است و هم بدنه آن در طی این هشت ماه آزرده شده است.

چه اتفاقی می افتد؟

حسین قشلاقی عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی می گوید: اگر وضع به همین منوال پیش برود، عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت، زیرا توان جسمی و روحی کادر درمان از بین رفته و با توجه به همزمانی آنفولانزا و بیماری های عفونی با کرونا، در آینده نزدیک شرایط بسیار بدی را تجربه خواهیم کرد.

قشلاقی همچنین عنوان می نماید که زمان طلایی مهار اپیدمی، یعنی بازه 20 اسفند تا 20 فروردین به دلیل عدم هماهنگی دولت با وزارت بهداشت، از دست رفت و این اتفاق با بازگشایی مدارس تکرار شد.

همه مان مبتلا می شویم؟

هر روز خبر ابتلا و مثبت شدن تست یکی از اطرافیان و آشنایان به گوش می رسد. حالا دیگر کرونایی کسی نیست که از دور برایش نگران باشیم و انگشت شمار باشند. حلقه مدام بسته و محدودتر می گردد. دکتر ایرج حریرچی در گفتگوی ویژه خبری می گوید: موج سوم کرونا رکورد آمار ابتلا را شکسته است و تهران و قم در این میان بیشترین موارد ابتلا را دارند و در بعضی از استان ها تعداد فوتی ها بی سابقه است.

همچنین حریرچی از ممنوعیت فعالیت ها در تهران و 6 استان دیگر به مدت یک هفته از 12 تا 18 مهرماه اطلاع داد. این ممنوعیت ها که به تعطیلی کلیه فعالیت های جمعی از مدارس و دانشگاه ها گرفته تا کافه ها و شهربازی منجر شده، به امید کنترل موج سوم کرونا اتخاذ شده است.

سوالی که مطرح می گردد این است که آیا یک هفته تعطیلی می تواند موج سوم را در تهران و دیگر استان هایی که به شرایط قرمز رسیده اند، کنترل کند؟ رئیس بیمارستان شهدای تجریش گفت: ما انتظار و درخواستمان بیش از یک هفته است و امیدواریم که با رای زنی و جلساتی که ستاد مبارزه با کرونا با بدنه دولت و ارگانهای تصمیم گیرنده دارد، بتوانیم این یک هفته را افزایش دهیم که هم به نجات جان هم وطنانمان یاری نموده باشیم و هم شرایطی برای زدودن خستگی از کادر درمان را فراهم کنیم.

هر 7 دقیقه یک نفر می میرد

بیخیال شده ایم یا عادت نموده ایم؟ گمان می کنیم کرونا فقط برای دیگران است و ما اگر هم مبتلا شویم قوی هستیم و اتفاقی برایمان نمی افتد؟ به نظر می رسد این روزها بیش از گذشته در کشتی ای نشسته ایم که اگر کسی زیر پای خودش را سوراخ کند، کل کشتی غرق می گردد. دکتر ایرج حریرچی هشدار می دهد که طبق آمار جدید، هر 7 دقیقه یک نفر بر اثر ابتلا به کرونا فوت می نماید و دکتر جلیلی خرسند امیدوار است که مردم از تعطیلی ها برای کم کردن رفت و آمدها و اجتماعات استفاده نمایند و نه مسافرت و مهمانی رفتن و دامن زدن به بیماری که بسیاری از خانواده ها را می تواند درگیر نموده و اثرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

موج سوم از قبلی ها شدیدتر است

طبرسی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، درباره از راه رسیدن موج سوم کرونا در کشور می گوید: تجربه نشان داده است که وقتی اپیدمی وارد موج می گردد، نسبت به موج قبلی شدت بیشتری خواهد داشت. این فوق تخصص بیماریهای عفونی می گوید: این اواخر به کرات معلمان و دانش آموزان مبتلا به بخش های کرونایی مراجعه نموده اند، پیامدهای حضور این افراد در کلاس درس قابل تصور نیست.

دکتر طبرسی همچنین هشدار می دهد که اگر به همین منوال پیش برویم، آمار مرگ و میر روزانه مان طبق تخمین دکتر حریرچی به 600 نفر می رسد و اگر پیشگیری نکنیم این یک فاجعه واقعی برای کشور است.

رئیس بیمارستان شهدای تجریش نیز درباره تخمین آمار فوتی روزی 600 نفر از سوی دکتر حریرچی می گوید: آقای دکتر هم اشاره کردند که این آمار در صورتی پیش خواهد آمد که مردم پروتکل ها را رعایت ننمایند، ما امیدواریم که با اتخاذ تدابیری همچون تعطیلی تهران و رعایت بهداشت و پروتکل ها از سوی مردم، به این عدد نرسیم

مقصر کیست؟

مقصر ماییم که بیخیال شده ایم و پیشگیری و پروتکل ها را جدی نمی گیریم؟ مقصر دولت است که با بازگشایی مدارس امکان ابتلای بچه ها و کادر آموزشی را بیشتر کرد؟ به هر حال تقصیر را به گردن هر کسی که بیندازیم، مشکل حل نمی گردد، زمانی به نتیجه خوبی خواهیم رسید که هماهنگی مطلوب، بین دستورالعمل ها و عملکرد مردم وجود داشته باشد، زمانی که کادر درمان را نادیده نگیریم و خستگی و فرسودگی آنها را هشدار جدی به حساب آوریم.

منبع: اقتصادنیوز

به "ایران گرفتار موج سوم کرونا؛ هر 7 دقیقه یک فوتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران گرفتار موج سوم کرونا؛ هر 7 دقیقه یک فوتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید