مراقب باشید هنگام معامله ملک کلاه سرتان نرود!

به گزارش وبلاگ زیبا، درحال حاضر اگر در یک دفتر معاملات املاک اقدام به خرید و فروش کنید و ارزش ملک کمتر از 500 میلیون تومان باشد، باید نیم درصد کارمزد به اضافه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده که به رقم کمیسیون تعلق می گیرد را به مشاور املاک پرداخت کنید؛ در صورتی که اگر مبلغ معامله بیش از 500 میلیون تومان بود باید بابت 500 میلیون اول نیم درصد و برای مبلغ مازاد 0.25 درصد به اضافه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کنید.

مراقب باشید هنگام معامله ملک کلاه سرتان نرود!

به گزارش وبلاگ زیبا، درحالی که اخیرا زمزمه افزایش کمیسیون معامله ملک در دفاتر خرید و فروش مسکن به گوش می رسد، این موضوع قطعا تاحدودی بر معاملات فعلی مسکن که در شرایط نیمه راکد به سر می برد اثرگذار خواهد بود و نیازمند آنالیز بیشتر است.

در شرایط فعلی، نرخ کمیسیون دفاتر املاک شهر تهران تا 500 میلیون تومان نیم درصد و بالاتر از 500 میلیون تومان یک چهارم درصد است. مطابق مصوبه کمیسیون نظارت شهرستان تهران که 11 اسفندماه 1394 به اتحادیه مشاوران املاک تهران ارایه شد، نرخ کارمزد برای معاملات املاک تا سقف 500 میلیون تومان، نیم درصد مبلغ مورد معامله از هر طرف و برای معاملات بالاتر از 500 میلیون، تا سقف 500 میلیون آن طبق بند بالا و نسبت به مازاد آن، 25 صدم درصد از متعاملین گرفته می گردد. در بخش اجاره و رهن نیز یک چهارم اجاره ماهیانه از هر طرف معامله و در معاملات رهن، کارمزد دریافتی بر مبنای یک چهارم میزان اجاره بهای ماهیانه از هر طرف معامله اخذ می گردد. به این مبالغ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای رقم کمیسیون نیز اضافه می گردد که باید متعاملین پرداخت نمایند. این فرمول که از اول اردیبهشت ماه 1395 اجرایی شده هنوز افزایش نیافته و ملاک واقع شده است.

کارمزد 2 میلیون و 725 هزار تومان برای معامله 500 میلیون تومانی

مطابق این فرمول اگر خانه ای به مبلغ 500 میلیون تومان فروخته گردد باید هریک از طرفین معامله دو میلیون و 725 هزار تومان پرداخت نمایند که دو میلیون و 500 هزار تومان آن بابت کمیسیون و 225 هزار تومان بابت مالیات بر ارزش افزوده است.

اگر فرضا ارزش ملک مورد معامله 700 میلیون تومان باشد، متعاملین باید برای 500 میلیون تومان، نیم درصد و برای 200 میلیون تومان دیگر 25 صدم درصد به اضافه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده که به کل رقم کمیسیون تعلق می گیرد پرداخت نمایند. یعنی حق الزحمه ای که هریک از طرفین برای یک معامله 700 میلیون تومانی به صورت مجزا باید به دفتر املاک پرداخت نمایند 4 میلیون و 87 هزار و 500 تومان است.

در صورتی که زمزمه های موجود برای دوبرابر شدن کمیسیون معاملات املاک به حقیقت بپیوندد، طرفین معامله باید دوبرابر این رقم را برای خرید یا فروش ملک هزینه نمایند که قطعا این هزینه بر میزان و کیفیت معاملات تاثیرگذار خواهد بود.

نرخ کمیسیون اجاره نیز یک چهارم اجاره ماهیانه است. فرض کنیم برای یک آپارتمان 50 میلیون تومان پول پیش و 700 هزار تومان اجاره مشخص شده است. ابتدا باید ودیعه و اجاره به اجاره ماهیانه تبدیل گردد. در این فرمول هر 10 میلیون تومان ودیعه معادل 300 هزار تومان است. بر این اساس مبلغ اجاره ماهیانه خانه ای با ودیعه 50 میلیون تومان (5300هزار تومان) و اجاره ماهیانه 700 هزار تومان برابر با 2 میلیون و 200 هزار تومان می گردد که موجر و مستاجر باید معادل یک چهارم آن به علاوه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازند که سهم هرکدام 599 هزار و 500 تومان می گردد.

نرخ کمیسیون بنگاه ها در شهرستان ها نسبتا کمتر از تهران است

رقم حق الزحمه دفاتر املاک در شهرستان ها اما با تهران متفاوت است و مشاهدات میدانی نشان می دهد که کمیسیون بنگاه ها در سایر شهرها نسبتا کمتر از تهران است. با توجه به این که قانون نظام صنفی برای هر شهرستان به شکل مجزا اجرا می گردد و کمیسیون نظارت آن شهرستان نرخ را مشخص می نماید در مناطق مختلف کشور، کارمزد املاکی ها متفاوت است. البته دفاتر املاک معتقدند که باید نرخ در تمام کشور یکسان گردد.

اتحادیه مشاوران املاک به دنبال دو برابر کردن حق کمیسیون معاملات

گزارش های میدانی نشان می دهد که در بعضی دفاتر املاک تهران از هریک از طرفین یک درصد کمیسیون دریافت می گردد. این همان چیزی است که اتحادیه مشاوران املاک به دنبال تصویب آن است تا در سراسر کشور اجرا گردد. این در حالی است که عمده متعاملین از نرخ های کمیسیون دفاتر املاک ناراضی هستند. هرچند واسطه های ملکی نیز معتقدند که این رقم ها پایین است؛ مضافا این که برای اخذ همین مبالغ نیز باید چانه زنی های بسیاری با مشتریان خود داشته باشند. البته آمار تعداد دفاتر املاک این ادعا را رد می نماید. طبق آمار سال 1394 حدود 120 هزار دفتر مشاور املاک دارای پروانه کسب در ایران وجود دارد که 10 درصد از این تعداد معادل 12 هزار دفتر در تهران فعالیت می نمایند. تعداد قابل توجهی دفتر املاک بدون جواز نیز در حال فعالیت هستند. اگر درآمد صنف مشاوران املاک ناکافی بود قاعدتا این حرفه را ترک می کردند!

با این که گفته می گردد درآمد دفاتر املاک در ایران حدود یک ششم کشورهای توسعه یافته است و بر این اساس باید نرخ کمیسیون افزایش پیدا کند، کارشناسان می گویند افزایش حق الزحمه املاکی ها در صورتی توجیه دارد که بسته خدمات ارایه شده از سوی این صنف به لحاظ حقوقی، همتراز با کشورهای توسعه یافته باشد؛ حال آن که سطح ارایه خدمات از سوی مشاوران املاک در ایران، بسیار پایین تر از بسته خدماتی است که در جهان با عنوان ریل استیت از آن یاد می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مراقب باشید هنگام معامله ملک کلاه سرتان نرود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب باشید هنگام معامله ملک کلاه سرتان نرود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید