مناسب سازی معابر در پردیس یک گام از معلولان عقب تر است

به گزارش وبلاگ زیبا، معلولان هنگام عبور از پیاده روهای پر شیب این شهر با ویلچر و عصا به نفس نفس می افتند و در بیشتر مواقع به دلیل سختی تردد، عطای بیرون رفتن را به لقای آن می بخشند و خانه نشین می شوند.

مناسب سازی معابر در پردیس یک گام از معلولان عقب تر است

به گزارش وبلاگ زیبا به نقل از ایرنا، معلولان شهرستان پردیس، استان تهران برای تردد احتیاج به پل پیاده روی هم سطح خیابان، خودروها و ایستگاه اتوبوس مناسب سازی شده دارند و برای رفت و آمد خود در شهر و رفع احتیاجهای روزمره و مراجعه به مراکز درمانی با مسائل زیادی روبرو هستند.

بسیاری از مراکز خرید و معابر شهری هنوز برای معلولان قابل استفاده نیستند، بعضی از بوستان ها در پردیس، بومهن و بخش جاجرود فاقد رمپ و لوپ مناسب برای ورود ویلچر هستند و افراد توان خواه برای دسترسی به سراهای محله، کتابخانه و مراکز فرهنگی مشکل دارند.

معلولان هم مانند سایر شهفرایندان باید از امکانات و خدمات رفاهی و شهری، اجتماعی، فرهنگی و حتی ورزشی استفاده نمایند البته ناگفته نماند که در مقایسه با سال های گذشته در بوستان ها و معابر امکانات خوبی برای استفاده از فضاهای شهری برای معلولان در نظر گرفته شده است اما هنوز معلولان برای استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی مانند تاکسی و اتوبوس مشکل دارند.

آقا حجت پدر 63 ساله یک خانواده 5 نفره با 4 فرزند معلول بالای بیست سال است، کار دائم ندارد و می گوید: وقتی از سربازی برگشتم عاشق دختر عمویم شدم، به قول بزرگ ترها عقد ما را هم پیشاپیش در آسمان بسته بودند. با دختر عمویم فارغ از هر گونه نگرانی بابت فرزند معلول ازدواج کردیم و صاحب 4 فرزند شدیم، فرزندان ما از ابتدا سالم بودند و هر چه بزرگ تر شدند آثار بیماری بیش از پیش بروز کرد و امروز دو فرزند بزرگترم به دلیل پیشرفت بیماری به ضایعه نخاعی دچار شدند و دو فرزند دیگر هم در آستانه ضایعه هستند.

خانواده آقا حجت در فاز 2 پردیس سکونت دارند و طی هفت ماه گذشته به دلیل بیماری و نبود امکانات مناسب برای تردد از منزل خود بیرون نرفتند آنها هم مانند سایر معلولان در مناطق مختلف این شهرستان با مسائل کمبود و نبود امکانات برای تردد و انجام امور شخصی خود دست و پنجه نرم می نمایند.

افشاری یکی دیگر از معلولان شهر پردیس است که با ویلچر به سختی درسطح شهر تردد می نماید و معتقد است مسولین بانک های سطح شهرستان معلولان را در زمان تنظیم ارتفاع خودپرداز و یا شرایط دسترسی به آن را از یاد بردند و حالا او هر ماه برای دریافت یارانه خود از عابر بانک مشکل دارد و باید از سایر شهفرایندان یاری بخواهد.

فرماندار شهرستان پردیس با تاکید بر اهمیت مناسب سازی خدمات و امکانات شهری برای رفع کردن احتیاجهای افراد دارای معلولیت، در گفت وگو با خبرنگار گفت: نهادهای اجتماعی و مدنی شهرستان موظف به ایجاد بسترهای لازم برای فعالیت و زندگی معلولان برای دسترسی به امکانات لازم، استفاده از خدمات و امکانات شهری با هدف رفع کردن احتیاجهای افراد دارای معلولیت هستند.

عبدالعظیم رضایی اضافه نمود: در شهرستان جدید التاسیس پردیس بسیاری از دستگاه ها مناسب سازی را در ساخت مجموعه و ساختمان های خود در نظر گرفتند اما به دلیل شرایط توپوگرافی شهرستان شاهد شیب های تندی در خیابان ها و اماکن مختلف هستیم که تردد را برای افراد دارای معلولیت مشکل می نماید.

وی با بیان اهمیت و اولویت رفع مسائل معلولان شهرستان خاطر نشان کرد: یکی از تکالیف ما مناسب سازی معابر و تسهیل دسترسی افراد دارای معلولیت به ادارات در سطح شهرستان است و با احداث ساختمان های اداری مناسب سازی شده مسائل یاد شده مرتفع خواهد شد.

مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید پردیس با تاکید بر اهمیت مناسب سازی شهری برای معلولان گفت: ساخت پروژه های مسکونی و اماکن عمومی جدید در پردیس مطابق با استانداردهای مناسب سازی در راستای اجرای مواد 2 و3 قانون حمایت از معلولان اجرایی شده و پردیس به عنوان شهر پیشرو در امور مناسب سازی فضاهای شهری، به عنوان پایلوت در کشور این طرح را شروع خواهد نمود.

سید مهدی راهنمایی با معرفی شهر جدید پردیس به عنوان شهر دوستدار سالمند ومعلول گفت: با توجه به جدید بودن شهر و ادامه فرایند ساخت پروژه های مختلف، در حال حاضر ظرفیت بکارگیری استانداردهای مناسب سازی در ساخت و سازهای جدید وجود دارد و به طور ویژه مورد توجه شرکت عمران قرار خواهد گرفت.

وی از امضای تفاهم نامه با ستاد مناسب سازی در راستای ایجاد تسهیلات تردد و دسترسی برای معلولان و سالمندان اطلاع داد و اضافه نمود: این موضوع در داخل کشور کمتر مورد توجه قرار گرفته و در بعضی موارد شاهد مسائل بسیاری از معلولان و سالمندان در تردد و دسترسی به اماکن هستیم.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان پردیس ضمن ابراز نگرانی برای معلولان این شهر گفت: معابر شهر پردیس مناسب شرایط معلولان نیست وعلاوه بر معابر بعضی از ادارات ما هم مشکل دسترسی برای افراد توانخواه را دارند.

ابوالفضل کرمانی با اشاره به ساختمان استیجاری و بدون آسانسور اداره بهزیستی خاطر نشان کرد: معلولان مراجعه نماینده به این اداره، بدون استفاده از آسانسور امکان بالارفتن از پله ها را ندارند و کارشناسان اداره در محل پارکینگ به مسائل مدد جویان رسیدگی می نمایند.

وی با اشاره به تجربه شهرهای مجاور در مورد تسهیل تردد معلولان در سطح شهر بیان کرد: تامین چند دستگاه خودروی مناسب سازی شده و خدمات رسانی آنها در حمل ونقل شهری توسط شهرداری مشکل تردد معلولان را به مراکز درمانی، فیزیوتراپی تا حدی رفع خواهد نمود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان پردیس ضمن تقدیر از عملکرد شهرداری در طراحی معابر مناسب برای نابینایان گفت: مناسب سازی ایستگاه اتوبوس بدون حضور کارشناس بهزیستی صورت گرفته که به دلیل نداشتن شیب استاندارد کارآیی مورد نظر را ندارد.

کرمانی گفت: معلولان در این شهر امکانات مناسبی ندارند و ما موظف به تامین حداقل ها برای این افراد هستیم و در این راستا از مسئولین درخواست و انتظار همکاری داریم.

کارشناس عمران فرمانداری شهرستان پردیس گفت: مناسب سازی بعضی از بوستان ها در پردیس با ساخت رمپ در حد یک یا دو پله توسط کارشناسان عمران شهرداری برای تسهیل تردد معلولان از ابتدا تا انتهای بوستان ها صورت گرفته و راستا طرح برجسته پیاده روها برای نابینایان در نظر گرفته شده است.

سولماز خلیلی گفت: ساخت رمپ های زیکزاکی برای کاهش شیب خیابان مناسب اما پر هزینه است و با توجه به شیب بیش از 8 درصد در پیاده روهای شهر پردیس راه حل مناسبی برای تسهیل تردد معلولان است.

وی با بیان این که طی یک ماه گذشته معابر اصلی شهر بومهن با حضور نماینده بهزیستی و نماینده شهرداری بومهن بازبینی شده است، خاطر نشان کرد: بر اساس دفترچه مناسب سازی معابر مواردی که در شهر احتیاج به مناسب سازی داشتند به شهرداری بومهن اعلام شد و بازدید از معابر شهر پردیس به منظور آنالیز مسائل معابر در دست اقدام است.

شهرستان پردیس یک مرکز روانی ذهنی در روستای کرشت، یک مرکز روزانه آموزش بیماران جسمی و حرکتی در فاز 2 و یک مرکز نگهداری بیماران اوتیسم در فاز 4 دارد.

رئیس مرکز آموزش روزانه بیماران جسمی و حرکتی در مورد شرایط کاری و عملکرد این مرکز گفت: تعرفه های این مرکز دولتی است و در پذیرش بیماران محدودیت سنی نداریم از نوزاد سه ماهه تا بیمار 60 ساله در این مرکز پذیرش و مسائل جسمی آنها پس از معاینه در راستا درمان قرار می گیرد.

رضا علی اصغری با بیان این که در شرق استان تهران تنها مرکز آموزشی بیماران جسمی و حرکتی هستند، خاطر نشان کرد: کار ما توجیه مالی ندارد و با همراهی دانشجویان کارشناسی ارشد که در رشته های مرتبط در تهران تحصیل می نمایند، روزانه 50 بیمار در این مرکز پذیرش می گردد.

وی با اشاره به تعامل این مرکز با آموزش و پرورش شهرستان گفت: دانش آموزان کلاس اول که در زمان ثبت نام در فرایند غربالگری قرار می گیرند بر اساس نظر کارشناسان اگر در یادگیری مشکل داشته باشند از سوی اداره آموزش و پرورش برای درمان به این مرکز معرفی می شوند.

رئیس این مرکزآموزشی ادامه داد: سه نفر کار درمان، دو نفر گفتار درمان و یک نفر برای آموزش بچه ها معلول ذهنی موسیقی درمانی و هنر درمانی در این مرکز فعالیت دارند و مدد کاران مرکز مشکل 300 خانواده معلول را با مراجعه به منزل آنها رفع می نمایند که یارانه درمان مددجویان از سوی اداره بهزیستی شهرستان پرداخت می گردد.

مژگان امیرپور مدیر این مرکز با اشاره به فرایند درمان بچه ها دراین مرکز گفت: بچه ها سه تا چهار ماهه که مشکل نشستن و راه رفتن و چهار دست و پا رفتن دارند توسط والدین به این مرکز آورده می شوند و در صورت لزوم گفتار درمانی و تمریناتی برای تقویت ذهن انجام می گردد تا برای مدرسه رفتن آماده شوند و بیماران ام. اس و سکته مغزی بزرگسال هم در این مرکز آموزش های لازم را برای توان یابی فرا می گیرند.

وی با اشاره به مسائل مدد کاران مرکز خاطر نشان کرد: همکاران ما در این مرکز مشکل دوری راه دارند و با توجه به این که اغلب مددجویان ما دراین مرکز، جسمی و حرکتی هستند باید روی دست و پای آنها کار گردد و متاسفانه بعد از گذشت مدتی مچ دست درمانگر مشکل پیدا می نماید و در دراز مدت درمانگران ما هم به کار درمانی احتیاج پیدا می نمایند.

رفع مسائل معلولان شهرستان احتیاج به حمایت مسئولین و تعامل دستگاه های خدمات رسان شهرستان دارد تا با ایجاد تسهیلات لازم شرایط زندگی راحت برای این افراد ایجاد گردد.

شهرستان پردیس با جمعیتی در حدود 300 هزار نفر در شرق پایتخت قرار گرفته است.

منبع: همشهری آنلاین

به "مناسب سازی معابر در پردیس یک گام از معلولان عقب تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناسب سازی معابر در پردیس یک گام از معلولان عقب تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید