ربات هوشمند چینی به یاری کادر درمانی مقابله با کرونا می شتابد

به گزارش وبلاگ زیبا، دانشمندان چینی برای کاهش خطر ابتلای تیم درمانی به کرونا با الهام از ماموریت های فضایی، نوعی ربات هوشمند طراحی نموده اند.

ربات هوشمند چینی به یاری کادر درمانی مقابله با کرونا می شتابد

به گزارش خبرنگار ،کارشناسان به تازگی پیروز به طراحی و راه اندازی نوعی ربات هوشمند شده اند که می تواند به انجام سونوگرافی از بیماران، دریافت نمونه از ترشحات حلق و گلو و حتی گوش دادن به صدای ضربان قلب و تنفس بیمار بپردازد و به این ترتیب در شناسایی و تشخیص بیماری به پزشکان و کادر درمانی یاری کند.

استفاده از این ربات می تواند سبب کاهش احتیاج به حضور فیزیکی پزشک و پرستاران برای شناسایی بیماری Covid-19 در بیماران گردد و به این ترتیب از میزان موارد ابتلا به ویروس کرونا بین پزشکان و پرستاران کاسته می گردد.

با استفاده از ربات و راهنمایی و کنترل آن از طریق پزشکان با استفاده از لپ تاپ یا حتی کنترل از راه دور پزشکان می توانند به معاینه و شناسایی موارد ابتلا به بیماری بپردازند. ربات پزشک چینی مشابه ربات های ماه نورد طراحی شده است و دارای چرخ هایی برای حرکت، بازو هایی برای انجام سونوگرافی، دریافت نمونه و اندازه گیری صدای قلب و ریه است.

ربات های هوشمند معرفی شده در نمایشگاه CES 2020 را بشناسید

ساخت این ربات از طریق محققان دانشکده مهندسی هوافضای Tsinghua در شهر پکن کشور چین اجرا شده است. هدف دانشمندان از طراحی ربات، یاری به پزشکان، جلوگیری از سرایت بیماری از طریق ویروس و انجام کار های خطرناک از طریق ربات ها به جای انسان است.

ایده و طراحی ربات پس از همه گیری ویروس کرونا از اوایل سال نوی چینی آغاز شده است. مشابه این فناوری این ربات پیش تر برای استفاده در ایستگاه های فضایی واکتشاف کره ماه مورد استفاده قرار گرفته شده است. کارشناسان سازنده ربات اعلام نموده اند ربات به طور کاملاً اتوماتیک طراحی شده است و حتی می تواند کلیه امور مربوط به ضدعفونی تجهیزات خود و بیماران را به طور اتوماتیک انجام دهد.

با وجود امکان استفاده از ربات، بعضی پزشکان اعتقاد دارند حضورپزشک و پرستار برای تشخیص و نمونه برداری سبب ایجاد حس آرامش در بیماران می گردد و از استرس آنها می کاهد. تا به امروز دو نمونه از ربات پزشک ساخته شده است که یکی در آزمایشگاه دانشگاه درپکن و نمونه دیگر در بیمارستانی در شهر ووهان مورد استفاده آزمایشی قرار گرفته است.

کارشناسان اعلام نموده اند درصورت دریافت نتیجه های مثبت از آزمایش ربات پزشک دست به فراوری انبوه ربات خواهند زد. هزینه فراوری این ربات حدود 72000 دلار است. بنا به اعلام مقام های دولتی کشور چین، بیش از 3000 فرد از اعضای تیم پزشکی که به درمان و شناسایی بیماری و مراقبت از بیماران مشغول بوده اند اواخر ماه گذشته میلادی به ویروس کرونا آلوده شده اند.

آمار های جهانی نشان می دهد بیماری Covid-19 سبب ابتلای بیش از 250 هزار نفر در سراسر جهان به بیماری و جان باختن بیش از 10 هزار انسان ازکشور های مختلف شده است.

به جز ربات مخصوص شناسایی بیماران مبتلا به کرونا، دانشمندان چینی ربات دیگری به نام CloudMinds هم طراحی و 14 نمونه را به شهر ووهان و دیگر شهر های درگیر کرونا ارسال نموده اند که می تواند به مراقبت و پرستاری از بیماران بپردازد.

این ربات به تمیزکردن بخش و ضدعفونی سطوح می پردازد و دارو را درزمان های معین به بیماران تحویل می دهد و حتی به اندازه گیری دمای بدن بیماران می پردازد. ربات CloudMinds تا به امروز در چندین مرکز پزشکی درکشور چین از جمله بیمارستان صحرایی شهر ووهان مورد استفاده قرارگرفته است.

قیمت هر ربات CloudMinds حدود 17 تا 72 هزار دلار برآورد شده است. ربات حتی برای سنجش دمای مراجعان به بیمارستان هم مورد استفاده قرار می گیرد و با اندازه گیری دمای بدن مراجعان و به یاری الگوریتم های هوش مصنوعی افراد دارای تب را به تیم پزشکی معرفی می نماید.

یکی دیگر از قابلیت های ربات CloudMinds امکان سرگرم کردن بیماران است که به این ترتیب سبب افزایش روحیه، جلوگیری از افسردگی و استرس بین آنها می گردد. ربات CloudMinds می تواند به حمل ونقل سینی حاوی مواد خوراکی و نوشیدنی هم بپردازد بدون اینکه احتیاج به تماس مستقیم با مواد خوراکی از طریق انسان باشد.

امکان ارتباط ربات با بیماران از طریق دستبند های هوشمندی که بیماران در دست دارند انجام می گردد که ربات می تواند داده هایی، چون دمای بدن، ضربان قلب و سطح اکسیژن خون هریک از بیماران را شناسایی و در حافظه خود ذخیره کند.

پرستاران و پزشکان هم مجهز به دستبند هوشمند شده اند تا اولین دگرگونی ها در شرایط سلامت بدن خود را به سرعت شناسایی و از پیشرفت عفونت بکاهند.

منبع:Dailymail

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ربات هوشمند چینی به یاری کادر درمانی مقابله با کرونا می شتابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات هوشمند چینی به یاری کادر درمانی مقابله با کرونا می شتابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید