لزوم مطلع سازی خانواده ها برای استفاده از ضایعات زایمانی

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل گفت: آگاهی خانواده ها از مزایای سلول های بنیادی به افزایش ذخیره سازی این سلول ها و سایر ضایعات زایمانی قابل استفاده در درمان بیماری ها یاری می نماید.

لزوم مطلع سازی خانواده ها برای استفاده از ضایعات زایمانی

به گزارش خبرنگاران، مهران اوچی اردبیلی با اشاره به نامگذاری 15 نوامبر به نام روز دنیای بانک خون که سال جاری با 24 آبان مصادف شده است، اضافه نمود: فقدان آگاهی از اهمیت سلول های بنیادی در درمان بیماری ها، مهم ترین علت عدم استقبال خانواده ها برای عضویت در بانک خون بندناف است که این امر باعث شده این سلول ها به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته گردد.

وی با بیان اینکه دفتر نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف وابسته به جهاددانشگاهی استان در سال 1387 فعالیت خود را در اردبیل شروع نموده است، افزود: به دنبال کسب نتایج ارزشمند در درمان بیماری های لاعلاج با استفاده از سلول های بنیادی، تشکیل بانک های نگهداری خون بند ناف مورد توجه نهاده شد، به نحوی که امروزه بانک های متعددی جهت ذخیره سازی آن در سراسر دنیا راه اندازی شده است.

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل با بیان اینکه ذخیره سازی خون بندناف، فرصت مناسبی برای والدین به ویژه خانواده هایی با سابقه بیماری های خاص از جمله بیماری هایی با منشا خونی که از شانس درمان با سلول های بنیادی برخوردارند محسوب می گردد، ادامه داد: دفتر نمایندگی بانک خون سلول های بنیادی خون بندناف در اردبیل با رعایت استانداردها و ارائه صحیح و به موقع خدمات، ذخیره سازی خون بند ناف را به صورت شبانه روزی انجام می دهد.

اوچی اردبیلی از ذخیره بیش از 800 نمونه خون بند ناف از استان اردبیل در بانک خصوصی سلول های بنیادی رویان اطلاع داد و توضیح داد: نمونه ها پس از انجام کنترل و آزمایشات مختلف جهت اطمینان از سالم بودن آن، برای استفاده خود و سایر بستگان درجه یک کودک، فریز و ذخیره سازی شده است.

وی یادآور شد: دفتر نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بندناف واقع در اردبیل، شهرک کارشناسان فاز3، میدان شفا، ساختمان جهاددانشگاهی واحد اردبیل، طبقه 3، همه روزه از ساعت 8 الی 15 آماده ارائـه اطلاعات تکمیلی، مشاوره های تخصصی به متقاضیان و عقد قرارداد جهت ذخیره سازی نمونه خون بندناف نوزاد است، همچنین خانواده ها برای کسب اطلاعات لازم می توانند با شماره تلفن های 33750838 و 09372835632 تماس حاصل نمایند.

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل با بیان اینکه پیوند انجام گرفته از یک نمونه ذخیره شده در دفتر نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف اردبیل، موفقیت آمیز بوده است، اظهار کرد: این دفتر در جهت گسترش فعالیت های خود در نظر دارد نسبت به ذخیره سازی پرده آمنیوتیک نوزاد برای درمان بیماری هایی نظیر زخم پای دیابتی و سوختگی و همچنین سلول های دندان شیری و آزمایشات HLA اقدام کند.

اوچی اردبیلی ادامه داد: تحقیقات گسترده ای به منظور درمان بیماری ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت های آسیب دیده قلبی و استخوانی، پوستی، لوزالمعده و ترشح انسولین و سایر بافت های آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و دیگر سلول های بنیادی یک فرد بالغ در بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه امکان تبادل نمونه در سطح کشورهای دنیا نیز فراهم شده است، اظهارکرد: با بالارفتن تعداد نمونه های ذخیره شده در بانک سلول های بنیادی خون بند ناف، امکان استفاده و یافتن نمونه مناسب برای پیوند بیش از پیش امکان پذیر شده و شانس استفاده از این ظرفیت برای پیوند بیماران افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "لزوم مطلع سازی خانواده ها برای استفاده از ضایعات زایمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم مطلع سازی خانواده ها برای استفاده از ضایعات زایمانی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید