کوهی از مسائل پیش روی وزنه برداری، حالا وقت عمل به شعارهای انتخاباتی است

پس از سرانجام بحث انتخاباب وزنه برداری دیگر نوبت آن رسیده فکری به حال مسائل و معضلات این رشته گردد تا وزنه برداری ایران فقط از نمای دور منظره قشنگی نداشته باشد.

کوهی از مسائل پیش روی وزنه برداری، حالا وقت عمل به شعارهای انتخاباتی است

به گزارش خبرنگاران، با برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون وزنه برداری تکلیف ریاست معین شد و اکنون دیگر وقت آن رسیده وزنه برداری وارد مرحله جدیدی گردد. وزنه برداری ایران شاید با ورزشکاران نامدارش و مدال های خوش رنگی که در دنیا و المپیک می گیرد ویترین زیبایی داشته باشد اما زمانی که در این رشته ورزشی کنکاش می کنی با انواع و اقسام مسائل روبرو هستی که هر سال هم بر تعداد این مسائل هم افزوده می گردد. انتظار است رئیس فدراسیون در شروع دوره جدید ریاست خود حل مهمترین مسائل و معضلات وزنه بردای را در دستور کار خود قرار دهد و قدم به قدم برای بهبود آن پیش برود و جامعه وزنه برداری ببیند که این قدم ها برداشته می گردد.

در ادامه نگاهی داریم به مهمترین مسائل وزنه برداری که احتیاجمند رسیدگی و بازنگری دارد.

تشکیل کمیته فنی قوی نه خنثی

کمیته فنی در هر فدراسیونی می تواند به عنوان یک بازوی فکری به یاری فدراسیون بیاید. چهار سال پیش کمیته فنی هم در فدراسیون تشکیل شد اما به راحت م توان گفت نه حضور این افراد و نه حرفشان هیچ تأثیری در تصمیم گیری نداشته است چرا که در جلسات کمیته فنی و در مهمترین تصمیم گیری ها حرف اول و آخر از آن رئیس بوده است و حتی رئیس برای خود حق وتو قائل بود همین مسئله باعث شد بارها اعضای کمیته فنی تغییر کند و در نهایت هم افرادی در کمیته فنی حضور داشتند که خود حقوق بگیر فدراسیون بودند و قطعاً نمی توانستند کارایی لازم را داشته باشند. وزنه برداری افرادی که از تجربه های خوبی بهره مندند، کم ندارد از این رو انتظار هست کمیته فنی از افرادی با فکر و ایده جدید که وابسته به فدراسیون هم نباشند، تشکیل گردد و از همه مهمتر رئیس به رأی اعضا احترام بگذارد و دیگر چیزی به نام حق وتو را شاهد نباشیم.

مشخص تکلیف داستان کیانوش رستمی

یکی از اتفاقاتی که چند سالی است وزنه برداری را از سر زبان ها انداخته بحث جدا تمرین کردن کیانوش رستمی بوده است که این اتفاق با دستور رئیس فدراسیون صادر شده است. همین مسئله باعث شده بارها فدراسیون متهم به حمایت از ورزشکار سالاری گردد و اکنون باید رویکرد فدراسیون هم نسبت به این مسئله روشن گردد که کیانوش ستمی در چه شرایطی م ی تواند به کارش را ادامه دهد.

انتها دادن به وضع آشفته تیم های ملی پایه

تیم های نوجوانان و جوانان ایران مدتی است کادر فنی معین ندارند هر چند وقت یکبار بین مربیان مختلف دست به دست می گردد. اینکه فدراسیون بر چه اساسی چنین تصمیم را برای رده پایه گرفت که سرمربی نداشته باشند، اصلاً معین نیست اما در میان فقط شاهد رفت و آمد مربیان متعددی بودیم و اصلاً معین نبود مسئولیت فنی با چه کسی است. استفاده از مربیان استان های دیگر اتفاق خوبی است اما به شرطی که تکلیف کادر فنی معین باشد.

ورود وزنه برداری بانوان و ورود به عرصه حرفه ای گری

راه اندازی وزنه برداری بانوان ایران اتفاق بسیار خوبی بود اما به نظر می رسد فدراسیون با شروع به کار رسمی بانوان و انجام دو اعزام بین المللی کار را به حالت سکون درآورده است. وزنه برداری بانوان از لحاظ ساختاری احتیاج به کار بسیاری دارد و در بسیاری از استان ها بانوان وزنه بردار ایران در بدترین شکل ممکن مشغول به کار هستند. از تجهیزات مخصوص بانوان هنوز خبری نیست. آنها حتی باشگاه برای تمرین ندارند و از همه مهمتر احتیاج به مربی کارکشته و با تجربه دارند. این احتیاج فقط با آوردن یک مربی خارجی رفع می گردد تا علاوه بر یاریم به بهبود وضعیت رکوردی بانوان بتواند مربیانی را هم در داخل تربیت کند. در واقع وزنه برداری بانوان احتیاج به یک رسیدگی جدی دارد تا به حرفه ای گری برسد.

داستان اجاره سالن مسابقه وزنه برداری شفاف سازی گردد

فدراسیون وزنه برداری در یک قراردادی سالن مسابقه خود را به یک شکرکت اجاره داد و از این پس شاهد برگزاری همایش ها و کنسرت ها در این سالن و البته کنار گوش وزنه برداران بودند. نکته مهم در این ماجرا این است که هیچ وقت در خصوص این قرارداد شفاف سازی صورت نگرفت و معین نشد هزینه هایی که فدراسیون بابت اجاره دریافت می نماید در کجا صرف می گردد چراکه وزنه برداری همانند فدراسیون های دیگر مشکل اقتصادی روبرو بوده و درآمدش هم از بودجه دولتی تأمین شده است. از این رو اتفاق خوبی است که شفاف سازی گردد که چه میزان درآمد زایی برای فدراسیون داشته و در کجا هزینه داشته است.

انتها منیت خواهی در انتخابات آسیایی و دنیای

وزنه برداری ایران با وجود اینکه از قدرت های دنیا محسوب می گردد نه در آسیا و نه در دنیا کرسی تأثیر گذاری ندارد. یکی از دلایل آن شاید به انتخاب ما برای نفرات کاندیدا برگرد. اما بحث این است که فعل اسر ایران از داشتن کرسی تأثیر گذار بی کلاه مانده است. اکنون که انتخابات کنفدراسیون آسیا در پیش است شاید بهتر باشد رویکرد خود را تغییر بدهد و به دنبال دریافت کرسی برای ایران باشد. همچنین ارتباط خود را قدم به قدم با مسئولان فدراسیون دنیای پر رنگ تر کنیم تا در مواقع حساس بتوانیم از حمایت آنها برخوردار شویم.

بازسازی لیگ بی کیفت و بی روح وزنه برداری

یکی دیگر از معضلات وزنه برداری نداشتن لیگ برتر با کیفیت است. اینکه مسابقه ای برگزار کنیم که چند تیم نظامی در آن حضور داشته باشند و فقط یک تیم برای دریافت ورزشکار هزینه کند نمی توان اسم لیگ برتر را بر روی آن نام نهاد. لیگ وزنه برداری ایران خالی از هر گونه کیفیت و هیجانی است و فقط گاهی اوقات که صحنه ای برای رکوردگیری تیم ملی می گردد کمی جذابیت پیدا می نماید. آوردن باشگاه های اسم و رسم دار و اسپانسرهای مطرح به وزنه برداری دیگر هنر مدیریتی می خواهد و یکی از وظایف رئیس هم دقیقاً همین است که بتواند پای آنها را به وزنه برداری باز کند. این انتظار از رئیس فدراسیون وجود دارد که این هنر مدیریتی را از خود نشان دهد و رنگ و لعاب دیگری به لیگ بی روح و بدون تماشاگر وزنه برداری ایران دهد.

استان ها فراموش نشوند

بیشتر استان های ما مسائل زیادی دارند و خیلی از آنها نه تجهیزات درست و حسابی دارند و نه سالن مناسب. قطعاً فدراسیون به تنهایی نمی تواند مسائل استان ها را حل نماید اما می تواند در این زمینه یاری هایی دیگری به استان ها داشته باشد. هر استان ظرفیت های خاص خودش را دارد که با رایزنی باید مسئولان استانی را متقاعد کرد یاری بیشتری به رشته مدل آور و المپیکی وزنه برداری داشته باشند. درواقع دایره روابط رئیس فدراسیون باید گستردگی لازم را داشته باشد تا بتواند با مسئولان دیگری در استان ها رایزنی داشته باشد و از ظرفیت های موجود در هر استانی استفاده لازم را ببرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کوهی از مسائل پیش روی وزنه برداری، حالا وقت عمل به شعارهای انتخاباتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوهی از مسائل پیش روی وزنه برداری، حالا وقت عمل به شعارهای انتخاباتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید